Napisane przez: liberalezeitung | Niedziela, 02 września 2007

Raport specjalny: Afera zamachowa

Jak informowaliśmy 30. sierpnia – w związku z nieudanym zamachem stanu został zatrzymany Hans von Ditrich. Dnia następnego uzyskaliśmy informacje na temat kary grożącej za to przestępstwo – kara śmierci. Zatrzymany dopuścił się czynów zabronionych, określonych w Kodeksie Karym art. VIII. ust.4. ,art. X. ust. 1. i art. X. ust. 5. §1., to jest zamachu stanu, zbrojnego dążenia do zmiany praw Monarchii oraz blokowania prawidłowego funkcjonowania Monarchii. Hans von Ditrich został zatrzymany w swoim domu i przewieziony do aresztu w Budapeszcie. Obecnie po upływie 48 godzin przebywa na wolności. Został skierowany do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. W najbliższym czasie Hans von Ditrich stanie przed sądem w Wiedniu.

Późnym wieczorem 31. sierpnia został zatrzymany również Miklos Vay – adiutant Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, redaktor naczelny „Monarchie Zeitung”, właściciel Agencji Multimedialnej „Schwarz-Gelb”. Według oświadczeń prokuratury powodem zatrzymania było składanie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa (art. XI. ust. 3. i 4.) Za co grozi kara do 1500 kr grzywny i 2 miesiące pozbawienia wolności. Nie wyklucza się złożenia wniosku o tymczasowe aresztowanie. „Pan von Lezner został odsunięty od tego postępowania jako główny oskarżyciel, jednakże nie z powodu stronniczości, gdyż takie głosy słychać. Prokuratura chciała uniknąc wszelkich (…) możliwych,a nie zaistniałych prób manipulacji, malwersacji czy rozgrywania prywatnych porachunków.” – głosi oficjalny komunikat (przytoczono jego część). Zastąpił go prokurator generalny Victorio Motruus, który przygotowuje również sprawę von Ditricha. Liberal eZeitung weszła jako pierwsza w posiadanie treści komunikatu (o godzinie 16.30).

Treść komunikatu potwierdza wcześniejsze słowa prokuratora generalnego. Zaprzeczył on istnieniu jakiegokolwiek układu w prokuraturze. Dodał, że nie ściga się „niewygodnych politycznie” osób, a tylko tych, którzy łamią prawo. Victorio Motruus nie widzi również nic nieetycznego w łaczeniu funkcji Prezesa Rady Ministrów Rządu Zalitawii z funkcją prokuratora generalnego.

Pełna wersja komunikatu prokuratury z dnia 2. września:

„Prokuratura Generalna jest oburzona głosami mediów oraz obywateli kraju, jak i z zagranicy. Sprawa odsunięcia Pana Leznera od sprawy Pana Vaya wymaga odpowiednich wyjaśnień. Pan Lezner został odsunięty od tego postępowania jako główny oskarżyciel, jednakże nie z powodu stronniczości, gdyż takie głosy słychać. Prokuratura chciała uniknąc wszelkich MOŻLIWYCH, powtarzam możliwych, a nie zaistniałych prób manipulacji, malwersacji czy rozgrywania prywatnych porachunków. W moim mniemaniu, a znam Pana Leznera spory kawałek czasu i pracowałem z nim przed przybyciem do Austro-Węgier, jego obiektywizm, sprawiedliwość i rzetelność nie podlega jakiekiejkolwiek dyskusji, a wszelkie słowa o jego stronniczości są zwykłym pomówieniem. Chcę poinformować, że Pan Lezner będzie brał udział w śledztwie, jednakże tylko i wyłącznie jako mój pomocnik. Wartym wspomnienia faktem jest to, iż pomówienie i zniesławienie to przestępstwa cywilne i podlegają one karze.”

Ciąg dalszy afery zamachowej będzie szczególowo relacjonowany przez Liberal eZeitung.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: